piątek, 22 lipca 2011

Wykryć kłamstwo. Część III/III.

Czyli dlaczego tak trudno rozpoznać kłamstwo i kto kłamie najlepiej.

Załóżmy, że jednak nie mamy wariografu ani rezonansu pod ręką, co wtedy? 

Niestety wiele zdziałać nie możemy. Na nic wyszukiwanie znaków: bawienia się palcami, mrugania powiekami czy krzyżowania rąk. Większość takich sygnałów ma różne pochodzenie i nie można jednoznacznie kojarzyć ich z kłamstwem. To co „w miarę” konotuje z kłamstwem i jest wykrywalne ludzkim okiem to ograniczenie ruchów u rozmówcy. Kłamcy zaaferowani kłamstwem ponoć rzadziej się ruszają. Możliwe jest również u kłamców „ograniczanie werbalne”: trochę rzadziej negują, częściej robią pauzy i wypowiadają się krócej. To wszystko jest oczywiście do opanowania przez wprawnego kłamcę. Kłamstwo rozpoznać jest coraz trudniej, istnieją nawet poradniki jak kłamać, które może warto przeczytać, by „lepiej poznać wroga” :). Przekonacie się jak łatwowierni bywamy.

No dobrze, ale właściwie dlaczego tak trudno nam wykryć kłamstwo?Zacznijmy inaczej...


Kameleon też kłamie. I zgadza się, ale takie kłamstwo łatwiej nam rozpoznać, znacznie gorzej radzimy sobie z kłamstwem behawioralnym. Dlaczego?
Bo jesteśmy z natury naiwni. Wychowujemy się w grupach nam przyjaznych, wśród ludzi u których nie spodziewamy się kłamstwa ani oszustwa. Ufność wobec ludzi jest naszą cechą pierwotną. My po prostu chcemy wierzyć, że to co słyszymy i widzimy jest prawdą. Jesteśmy zatem podatni na manipulację. Uczymy się rozpoznawać kłamstwo z wiekiem i doświadczeniem – niestety z różnym skutkiem. 


Szympansy też kłamią. I wychodzi im to dobrze – potrafią spojrzeć na sytuację z perspektywy innego zwierzęcia i świadomie go oszukać. Oszukają i swoich i naszych :). Tak jak my.

Wracając do ludzi. Chcemy wykryć kłamstwo, ale sami kłamiemy jak najęci. Każdy z nas kłamie przeciętnie 100 razy dziennie (najczęściej przez telefon). Kłamstwo często nam wychodzi a mimo to wciąż mamy nadzieję, że nas nie okłamuje nikt :). 

Kobiety kłamią częściej by pomóc lub ulżyć innym, a mężczyźni kłamią częściej w celu zdobycia pieniędzy i pracy. To jednak kobiety są bardziej efektywne w wykrywaniu kłamstw (a to za sprawą sygnałów niewerbalnych trafniej odczytywanych właśnie przez kobiety).  

A jak rozpoznać, że kłamiemy dobrze? Jeśli ujdzie nam to na sucho :).
Wszystkim zatrwożonym wzrostem skuteczności w wykrywaniu kłamstw i rozwojem techniki w tym kierunku pozostaje uczciwość :).

I już na koniec o kłamcach „rozpoznanych”:
Ranking kłamców – co myślą w USA
1. George W. Bush
2. Każdy jest kłamcą
3. Barack Obama

1. Donald Tusk
2. Jarosław Kaczyński
3. Lech Kaczyński
Przeczytaj też:  
Wykryć kłamstwo. Część I.  
Wykryć kłamstwo. Część II.Dzięki za przeczytanie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz