piątek, 9 września 2011

Rajecka Leśna. Betlejem i dla ateistów

Rajecka to prześliczna wioska słowacka. Słynna głównie z bazyliki Narodzenia Panny Marii i największej w Europie drewnianej szopki z ruchomymi figurkami. 


Drewniane Betlejem, dzieło Jozefa Pekary, wygląda na pierwszy rzut oka całkiem prozaicznie, by dostrzec jego urok trzeba podejść bliżej. Cóż widać? 


W jej centralnej części (na górze, lekko po prawej) - świętą górą Słowaków – Krywań, dalej zamek w Bratysławie i Zamek Orawski. Poniżej – kościoły i liczne domy. A w domach ludzie zajęci codzienną pracą - jest i kowal i górnik i szewc i tkacz. Produkcja alkoholu goreje w małych piwniczkach.  A wszystko to w ruchu. I wokół żłóbka Chrystusa. 

Szopka przypomina mi trójwymiarowy obrazek wiszący w domu mojej cioci – drewniane wnętrze, rodzinka przy stole,  drewno przy kominku. I dziecięce marzenie, by dostać taki obrazek w prezencie :).

Wracając do Rajeckiej Leśnej. Słowackie Betlejem, wraz ze świętym, cudownym źródełkiem, mieści się niedaleko bazyliki Narodzenia Panny Marii. Mniej zainteresowanym religijnymi cudami polecam spacer po wiosce. Miejsce zachowało klimat wsi słowackiej XIX wieku - domy z ciemnego drewna (niekiedy zdobione białymi wzorami), białe okiennice i spadziste dachy. Nowoczesny sznyt nadają miejscu anteny satelitarne :). 

Jeśli chcielibyście zagłębić się w klimat słowacki i obejrzeć więcej tradycyjnych domów to polecam skansen w Cicmanach. 

Pozdrawiam :)

2 komentarze:

  1. Muszę przyznać, ze szopka robi wrażenie.. a na żywo pewnie jeszcze większe :) może się kiedyś wybiorę! Dziękuję za kolejną ciekawostkę!

    OdpowiedzUsuń
  2. :) Wszystkie figurki ruszają się. Mam też filmiki, ale niestety nie do odtworzenia, zamarły we własnym formacie. Szkoda. Całe szczęście przynajmniej kilka zdjęć zostało :)
    Słowacja jest cudna, można się poczuć jak w domu. Asia, ciekawa jestem co upichcisz :)

    OdpowiedzUsuń