poniedziałek, 21 lutego 2011

Włochy, Florencja. Nie zawsze trzeba walczyć o Dawida.


Powstanie Florencji wiąże się z Juliuszem Cezarem, który to w 59 roku p.n.e. przekazał żołnierzom swej armii ziemie w dolinie rzeki, tworząc w miejscu dawnej osady etruskiej, kolonię na planie szachownicy, nazwaną Fiorentina.

Ale…dużo by pisać o Florencji. Michał Anioł, Filippo Bruneleschi, Donatello, Benvenuti, Katedra, Baptysterium, no i Dawid… Na każdej mapie możesz znaleźć zaznaczone wszystkie zabytki. Powiem Wam co na mnie zrobiło wrażenie, a na przykład widok z Katedry Santa Maria del Fiore. Może to trochę banalne, ale wtedy naprawdę poczułam Toskanię i doskonale zrozumiałam dlaczego tak gubię się w uliczkach. I Fiesole, skąd roztacza się przepiękny widok na Florencję. Do Fiesole warto pojechać z pustym żołądkiem, jest tam bowiem wspaniała restauracja - La Reggia degli Etruschi, serwującą najlepszą tradycyjną pizzę we Florencji.


Po Florencji trzeba po prostu spacerować, spacerować i spacerować. Przypomina to kosz pełen niespodzianek. Każda uliczka kryje tajemnicę. Można tu krążyć tygodniami, a za każdym razem znajduje się coś nowego przyciągającego oko. Warto wybrać się na spacer w nieznane i po prostu wczuć się w klimat.
I znów coś na ząb…no cóż jestem ogromną fanką włoskiej kuchni. Na posiłek czeka się wprawdzie średnio dwie godziny, ale warto. Świeże zioła i warzywa nadają potrawom szczególny, niezapomniany smak. W każdej restauracji należy doliczyć kilkanaście procent do ceny przedstawionej w karcie, napiwki są bowiem doliczane do rachunku, istnieje również tajemnicze „obrusowe” – czyli kilka euro za nakrycie stołu. Jeśli chcesz zjeść taniej, możesz udać się do jednego z licznych we Florencji barów. Florencja to relaks i rozmowy plus spora dawka kultury. Czas zwalnia tu tempo.


 Widok z Katedry Santa Maria del Fiore

  Widok z Katedry Santa Maria del Fiore
Katedra Santa Maria del Fiore
 Kościół Santa Maria Novella

Plac della Signoria
Plac della Signoria
 Dawid Michała Anioła (replika)
Ospedale degli Innocenti
Zejście z Ponte Vecchio
Sam Ponte Veccio
Widok na Florencję z FiesoleDzięki za przeczytanie! 
Wszystkie moje zdjęcia na tym blogu (te bez podpisu) możesz dowolnie kopiować, również do celów komercyjnych. Jedyna prośba o zamieszczenie źródła: http://checktravel.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz