poniedziałek, 21 lutego 2011

O czym warto pamiętaćDokładnie sprawdzać. Wszystko. I hotel i biuro podróży i pośrednika i prywatny transport. Wszystko. Nie wystarczy kliknąć w 3 pierwsze linki w wyszukiwarce, szukajcie na forach i „complaintboardach”. Można poszukać hotelu nad morzem na google.maps, ale zdarzają się linki przekierowujące do pośrednika, a nie do hotelu, więc sprawdźcie pośrednika. Strony oszustów są bardzo profesjonalnie zrobione i nie wzbudzają zastrzeżeń.


Tu warto sprawdzić:
P
Paszport vs. dowód
I dowód i paszport zabieram ze sobą zawsze i to polecam. Jeśli przebywam w kraju UE noszę ze sobą paszport, a dowód chowam do sejfu (dowód jest niezbędny w Polsce, wolałabym  więc w razie np. kradzieży czekać na wyrobienie paszportu niż dowodu). Natomiast w krajach poza UE noszę ze sobą dowód i kserokopię paszportu. Paszport chowam do sejfu, bo bez niego będą spore problemy z powrotem do domu. Przed wyjazdem warto upewnić się czy w kraju, do którego jedziemy respektowana jest taka właśnie forma.


Jeśli wyjeżdżasz z organizatorem, dokładnie przeczytaj umowę, dowiedz się:
Jaką masz gwarancję wykonania usługi przez organizatora? Czy, kiedy i na ile dni przed wyjazdem organizator może odwołać wycieczkę?
Czy cena za wycieczkę może wzrosnąć, jeśli tak to o ile z jakich powodów?
Na ile dni przed wycieczką jesteśmy „bezpieczni finansowo”, czyli kiedy organizator już nie może podnieść ceny wycieczki?
Czy otrzymasz oryginał potwierdzenia zapłacenia za wycieczkę i dokumenty ubezpieczeniowe (umowa, zakres ubezpieczenia, kontakt do ubezpieczyciela)?

Zwróć uwagę na lokalizację hotelu / hostelu / mieszkania, jakie jest połączenie w okolicy, czy przypadkiem na okres Twojego wyjazdu nie planuje się remontu drogi lub budowy w pobliżu hotelu. 

Ceny w dobrych hotelach też mogą być niskie. Nie wszystkie pokoje w dobrych hotelach mają wysokie ceny, są takie z widokiem na „kotłownię”, ale jeśli decydujesz się na krótki wyjazd by zwiedzić miasto za niewielkie pieniądze i zależy Ci na dobrej lokalizacji, może da się przymknąć na to oko. Można sprawdzić na venere.


Sprawdź jakie imprezy są organizowane w czasie Twojego wyjazdu, może wystarczy odłożyć wyjazd o tydzień a zyskasz możliwość obejrzenia ciekawego koncertu czy wystawy.

W miastach jest informacja turystyczna, tam dowiesz się o imprezach lub ich odwołaniu, połączeniach komunikacyjnych itd., więc warto z niej skorzystać.


Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę - na miejscu możesz poszukać lokalnego organizatora wycieczek, będzie miał niższe ceny usług niż organizator, z którym przyjechałeś. Ale ! biuro też trzeba sprawdzać, można wypytać w hotelu. Nie korzystamy ze "stoisk" oferujących imprezy turystyczne czy transport, bo stoiska łatwo zwinąć i się zawinąć.

Dom zamiast hotelu. Jeśli wybierasz się na wyjazd z większą grupą możesz zrezygnować z noclegów w hotelu i wynająć dom lub mieszkanie. Finansowo na pewno opłacalne. 
Dostępne miejsca: interhome,homeholiday, case-vacanze.


Pilnuj kasy - najczęstszym błędem wielu z nas jest lekkie podejście do pieniędzy. I nie mowa tu o wydawanie, ale o "trzymaniu na wierzchu". Czego robić na pewno nie wolno: trzymać karty płatniczej (lub wszystkich !) w portfelu razem z gotówką, tracić karty z oczu podczas dokonywania transakcji (podejdź razem ze sprzedawcą do terminala, jeśli nie może Ci go przynieść), wypłacać pieniędzy "przy ludziach", prosić o pomoc przy wypłacie osoby trzecie. TRZEBA: zapisać numer karty i numery telefonów, pod które należy zadzwonić w razie zgubienia karty i...zasłaniać ekran podczas wpisywaniu PINu (wiele osób tego nie robi, a naprawdę nie wygląda się przy tym głupio i konspiracyjnie).I ostatnie, choć może najważniejsze - zawsze trzeba się naczytać o zwyczajach, niech Was zbyt wiele na wakacjach negatywnie nie zaskoczy!
Coś jeszcze? Napisz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz