czwartek, 5 marca 2015

Tunezyjska Grecja z widokiem na Gibraltar

Czy to Santorini?

Przecież przed chwilą byłam w Tunezji i witałam się z wielbłądem!

Tak, to wciąż Tunezja i przepiękne, malownicze Sidi Bou Said, nazywane właśnie tunezyjskim Santorini. 
Jak wyczytałam miasto zamieszkiwał niegdyś Abou Said ibn Khalef ibn Yahia Ettamini el Beji … i to od jego imienia miasteczko wzięło nazwę. Całe szczęście, nieco krótszą :). Ale pod tą magicznie długą nazwą kryje się ...
ponoć król Francji - Ludwik IX, który, wedle legendy, wcale nie zmarł na dżumę i nie został pochowany pod Kartaginą, ale właśnie przyjął islam i pod wpływem miłości do tunezyjskiej (właściwie berberyjskiej) księżniczki osiadł właśnie w niewielkim miasteczku, położonym na klifie. Przyznaję, że panoramę na romantyczne wieczory wybrał idealną!


Sidi Bou Said rozsławione zostało jednak dzięki baronowi Rudolfowi d'Erlangera, czyli francuskiej historii ciąg dalszy. Otóż baron, niedoszły bankier, wyjechał do Tunezji na wycieczkę i on również się zakochał! Tym razem w tunezyjskiej muzyce i to jej, a nie bankowości postanowił poświęcić życie. Wybudował przepiękny pałac, którego głównym elementem dekoracyjnym były właśnie niebieskie ażury. I tak zapoczątkował niebieską historię Sidi Bou Said, którą my dziś możemy podziwiać. 
Miasteczko to wąskie uliczki …
Przepiękne widoki …

Stragany :) …


Ale i wiele zacisznych miejsc …
A ten z kolei widok przypomniał mi miasteczko La Linea, na Gibraltarze.


Tutaj Sidi Bou Said

Gibraltar


Dzięki i do następnego!

10 komentarzy:

 1. Rzeczywiście ma w sobie coś z tej malowniczej greckiej wyspy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ola, któż inny mógłby lepiej rozpoznać Grecję??? :) A nawiasem mówiąc wybieram się na Thassos... dopiero jesienią, ale juz nie mogę się doczekać!

   Usuń
 2. Nie będziesz rozczarowana. Nie wiem w jakie miejsce, ale na wschodzie wyspy są zdecydowanie najładniejsze plaże :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cała wyspa moja :) pewnie rzeczywiście skupię się na na pólnocy i wschodzie, ale przez tydzień można wiele zobaczyć. Jeszcze sama nie wiem w jakie dokładnie miejsce pojadę, ale chyba to tu to tam :)

   Usuń
 3. Tunezyjskie Santorini jest piękne, ale to nie greckie Santorini. Byłam w zeszłym roku i mogę porównać widoki z Tunezji z Twoich zdjęć z tym co widziałam na Santorini. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Giga to racja ... Ale ja i tak mam duży sentyment do Sidi.

   Usuń
 4. Zjawiskowe miejsce ! Dziękuję za wycieczkę i dopisuję do mojej listy podróżniczyh marzeń :) Pozdrawiam - M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maszka, miejsce piękne, żałuję, że póki co ciężko decydować się na ten kierunek, ale warto pamiętać na przyszłość :)

   Usuń
 5. Marzą mi się wakacje w Tunezji. To piękne miejsce, które kusi nas przepięknymi krajobrazami i ciekawymi zabytkami turystycznymi. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam polecieć, choć na chwilę ;). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń