piątek, 4 lutego 2011

Hiszpania, Granada. Na milę od raju.


Pałac Alhambra


To tu mieści się zespół pałacowy Alhambra (czerwony zamek) – wizytówka Granady i jedno z najpiękniejszych miejsc Europy. Cały kompleks okalają potężne mury zwieńczone 27-oma wieżami, wewnątrz znajduje się kilka obiektów – pałac Karola V, Alcazaba (najstarsza część obiektu) i dziedzińce: Lwów i Mirtowy. 

Zespół uznawany jest za jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki muzułmańskiej - rzeźby, arabeski, płaskorzeźby i wyjątkowo bogate zdobienia wewnątrz budynków. Sama nazwa Alhambra oznacza czerwony zamek i nawiązuje do zabarwienia gliny, którą wyłożony jest zamek. W Alhambrze zawsze brakuje czasu, to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez tłoczących się przy każdym obiekcie turystów. Gdy jednak już dotrzemy na szczyt... ...pochłoną nas bajeczne ogrody Generalife i zapomnimy o wszystkich niedogodnościach. To jest miejsce, które trzeba w życiu zobaczyć. Widoki są piękne, pod stopami pałacu rozpościera się miasto a za nim majestatyczne Sierra Nevada. 

I jeszcze praktyczna rada: Alhambra to naprawdę ogromny kompleks, nie da się wprawdzie zgubić, ale warto zaopatrzyć się w wodę i coś na ząb. Na miejscu jest tylko mały sklepik z batonami i lodami. Obsługa działa sprawnie, przy kasach są spore kolejki, ale przy zakupie biletu wyznaczają ci godzinę wejścia, więc nie trzeba koczować przy bramie. Granada to nie tylko Alhambra, jeśli zostanie ci wolna godzinka warto poświęcić ją na zwiedzenie katedry i spacer malowniczymi uliczkami miasta. Starówka jest naprawdę prześliczna, a po przeciwległej stronie do bazaru (z pewnością go zobaczycie) jest fantastyczna lodziarnia z najlepszymi w Granadzie sorbetami.

Ogrody Generalife
Ogrody Generalife

Ogrody Generalife

 Ogrody Generalife

 Letnia rezydencja

Alcazaba

Alcazaba - wejście na dziedziniec

 Alcazaba

 Alcazaba

 Alcazaba

 Alcazaba

Alcazaba

 Alcazaba


 Stare miasto w Granadzie


Dzięki za przeczytanie!

Wszystkie moje zdjęcia na tym blogu (te bez podpisu) możesz dowolnie kopiować, również do celów komercyjnych. Jedyna prośba o zamieszczenie źródła: http://checktravel.blogspot.com
4 komentarze:

 1. Piękne miejsce! Nigdy jeszcze nie byłem w Hiszpanii, te zabytki mauretańskie wyglądają przeuroczo, a te Sierra Nevada w tle brzmią kusząco :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. kuszą, kuszą :) i przyciągają, może rozsiewają tam opium :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczycie Albaicinu jest przepiękny punky widokowy San Nicolas, ależ stamtąd cudownie widać Grenadę! Co prawda Alhambra z zewnątrz nie prezentuje się najokazalej, ale jej surowe mury na tle osnieżonych gór robią wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, wygląda pięknie. Można tam się zatopić w widokach. Chociaż ogrody też trudno opuścić

  OdpowiedzUsuń