piątek, 16 grudnia 2011

Gdzie chcesz zajrzeć a nie możesz

W dzieciństwie bardzo ciekawiło mnie jak mieszkają sąsiedzi. Stawałam więc u ich drzwi, mówiąc, że moich rodziców nie ma w domu. Rodzice mnie szukali, a ja się gościłam się u sąsiadów.

No dobrze, ale „parę” lat minęło i teraz trochę głupio mówić, że rodziców nie ma w domu…A zatem o domach. Zrobimy z domowej mapy coś w rodzaju łamanego „G”.

Zaczynamy najbliżej – czyli swojsko, po słowacku.
Domy na słowackiej wsi budowane są wzdłuż ulicy (jak wiele innych słowiańskich, również u nas), im dłuższa i bardziej kręta ulica, tym ciekawszy widok. Tak jak w Strańskim.


Domy słowackie są proste, jak u nas za miedzą. Niektóre są w szczególny sposób zdobione, choćby żabą nad balkonem.


A czasami dom dla samochodu jest ważniejszy od naszego („nasz” na zdjęciu po prawej). O mienie dbać trzeba, na pewno w Rajeckich.


Na zachód i bardziej romantycznie. Oxford i domy „solidne”, a nawet trochę przysadziste.


Kamienica wśród domów trochę bardziej współczesnych nadaje miejscu niezwykły klimat.


Często zdobione kwiatami, świetnie komponują się z surowymi, kamiennymi murami.


Na południe – ciepło, gorąco, goręcej. Fuerteventura.
Tu kolory jasne, żółć i biel. Morro Jable i wdrapujemy się schodami na górną partię miasta...


I oczom nam ukazuje się biel. Ściany kamienne, malowane, małe okna i urocze tarasy.


W samym środku wyspy jest miejsce o którym już trochę pisałam – Betancuria. Dom minimalistyczny, jest to co niezbędne, ściany, okna, drzwi i balkon :).Na północ – do Portugalii. A w Portugalii dwa przystanki. Pierwszy w Lizbonie.
Bardzo duże zagęszczenie, uroczych kamienic.Na każdym kroku niespodzianka i coś, co odwraca Ci głowę :)Dla kontrastu, który dość często miałam okazję w Portugalii oglądać – drugi przystanek -Quarteria.

Znad portugalskiego morza wyprawiamy się w głąb lądu, w kierunku Sewilli.

Dom dla mieszkańców mieszanych – po prawej dla byków i na wprost dla ludzi. W kolorystyce corridowej: żółto – białej. Początki corridy sięgają tu XVIII wieku. Podobno być w Sewillli i nie zobaczyć corridy to jak pojechać do Rzymu i nie zwiedzić koloseum. Wspomnienie dawnych wydarzeń o rzeczywiście zbliżonej konwencji.Na wschód - KosKos to wyspa pełna uroku. Domy utrzymane są w kolorystyce biało – niebieskiej, zwłaszcza w bardzo małych miasteczkach i wioskach. Jak wszędzie w upalnych częściach świata domy mają niewielkie okna, koniecznie z okiennicami, a na dachach baterie słoneczne. Zacznijmy od stolicy wyspy, miasta Kos.

W oderwaniu od klasycznej śródziemnomorskiej architektury przedstawię Wam dom kamienny z oknami okalanymi szerokimi, żółtymi pasami. W pierwszej części domu jest mała restauracji (z kilkoma stolikami na zewnątrz), zaś w głębi mieści się mieszkanie właścicieli.I jeszcze wąska uliczka jakich na Kos wiele z domem w podobnej stylistyce.Ostatni etap domowej wędrówki, czyli ze wschodu na zachód
Włochy i florenckie kamienice.

Z lotu ptaka wygląda to tak: czerwone dachy rozrzucone bez ładu i składu po mieście. Rzeczywiście ulice są ułożone „szachownicami”. W ramach tych szachownic ulice są względem siebie równoległe, ale szachownica z szachownicą już nie zawsze. Poza tym jest sporo małych placyków, trochę rond od których odchodzą ulice promieniście, co z wysokości może dawać wrażenie małego bałaganu. Czasami, już na dole, trudno się w tych uliczkach połapać. Wiele z tych domów jest naprawdę pięknych, z olbrzymimi drzwiami, właściwie wrotami i dużymi, zdobionymi klamkami  i kołatkami.  
A wiele domów, zwłaszcza tych nad Arno ...


ma dość prostą architekturę.A teraz na deser pokażę Wam jak wygląda wnętrze florenckiej kamienicy. Jest surowe, cotta na podłodze, białe ściany, wąskie korytarze, proste półki. Mieszkałam tam przez parę tygodni. 
Co nieco o korytarzu. Ciemny i końca nie widać. Po lewej był pokój mojego znajomego z Japonii – Takayuki, a po prawej łazienka.

A w głębi korytarza, w tej części której już nie widać był mój pokój…


…sąsiadujący z wyjściem na wewnętrzny dziedziniec.


Florencja to ostatni punkt na domowej mapie. Mam nadzieję, że znaleźliście wśród tych domów i taki dla siebie :).


Pozdrawiam i do miłego :)

6 komentarzy:

 1. Każdy dom ma w sobie to coś :) Najbardziej jednak przypadł mi do gustu domki w Fuerteventura :) A co do Twojego ostatniego komentarza u mnie, to życzę powodzenia w rozkręcaniu swojego biznesu! :) Super, że masz możliwość robić to co lubisz :) Ja też kiedyś myślałam o założeniu biura, jednak po studiach plany mi się troszkę zmieniły ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, na Fuercie w Morro Jable powstał taki fajny kącik z domkami. Na zdjęciu tego nie widać, ale każdy z nich ma tynk a'la baran :) (czy tez owca, nie pamiętam jak u nas się na to mówi). Wygląda ładnie.

  Dzięki Ola, w końcu udało mi się "spiąć" i po paru latach gadania i biadolenia :) poczułam zew :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post, zresztą jak wszystkie! :) I napiszę podobnie jak @OLAndia - każdy dom ma w sobie coś niesamowitego. I właśnie to mi się najbardziej podoba, każdy jest inny, w każdym znajdziemy coś co nam przypadnie do gustu ;) Ja niestety nie potrafię wybrać najlepszego - wszystkie mi się podobają, są cudowne! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kasia, dzięki :)

  Ja też domy uwielbiam, mogłabym mieszkać na zmianę w każdym z nich :) Nie wiem co na to właściciele, hmmm, ale zawsze warto próbować :)
  Z robieniem zdjęć greckich domów miałam trochę problem, bo niestety Grecy mnie przeganiali. Ale przechodząc obok tych domów miałam wrażenie, że jestem u nich w pokoju i już sięgam po kawkę...
  Bardzo fajnie to wyglądało, dom otwarty (choć oczywiście nie dla turystów :) )

  OdpowiedzUsuń
 5. Kos bardzo ładnie się prezentuje, Florencja również:) Sewilli nie włączam do mojej wyliczanki, bo byłabym nieobiektywna:D No dobrze, uwielbiam sewilijskie kamieniczki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ania, oj tak, ciężko właściwie się zdecydować. Ja Florencję uwielbiam i ciągle znajduję tam coś nowego, ale Sewilla i w ogóle Hiszpania też są świetne. Każde miejsce ma swój klimat.

  OdpowiedzUsuń