piątek, 14 października 2011

Zielono mi - Bajka o Trzęsaczu.

Dawno dawno temu, nad brzegiem Bałtyku, w małej rybackiej wiosce Trzęsacz stał murowany gotycki kościół. Szczęśliwi rybacy wiedli spokojne i dostatnie życie.


Uroku miejscu i życiu dodawał melodyjny i piękny śpiew. Pewnego dnia rybacy złowili w sieć właścicielkę ów cudownego głosu…


Zielone włosy, zielone oczy, długi ogon i imię urocze Zielenica. Przerażenie rybacy nie wiedząc co robić poszli do księdza, ten zdecydował by zamknąć córkę Bałtyku w kościele w obawie przed wystraszeniem przez nią ryb.
Wtedy to rozgniewał się Bałtyk.


Silne fale podmywały brzeg, kościół powoli zaczął się osuwać. Bałtyk nie dawał spokoju  księdzu i rybakom, aż pewnego dnia z pięknego kościoła pozostała jedynie ściana. 
Bałtyk odnalazł swą córkę, choć niestety martwą.
Bałtyk wciąż atakuje kościół by ten całkiem zniknął w odmętach wody.

Jeśli więc spotkacie na plaży zielone wodorosty owinięte wokół kamieni pamiętajcie, że to włosy pięknej Zielenicy, córki Bałtyku.


Dzięki i do następnego :)


5 komentarzy:

 1. Ola, rzeczywiście pięknie :) Pierwszą moja myślą po przyjeździe do Trzęsacza było, że spokojnie możemy konkurować z południem. Mają też uroczy pałac, cudowne miejsce w niczym nie przypomina pałacu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam to miejsce sprzed 30 lat, pamiętam też, że było inaczej, skarpa, drzewa i same ruiny wyglądały na większe. Morze może wiele, w smutnej, bajce jest jakaś prawda, przesłanie. Nie walczmy, a szukajmy sojuszy, także w życiu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tym miejscu, ale legendy nie znałam. Faktycznie, ładnie tam...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mażena, póki co nic się nie dzieje i ściana wygląda w miarę bezpiecznie. Zawsze można całość przesunąć wgłąb lądu, chociaż oczywiście będzie to już "dotknięcie" współczesnego człowieka.
  Na zdjęciu tego nie widać, ale skarpa jest bardzo duża.
  Tak, sojuszu zawsze warto poszukać.

  Dziewczyny, gdybyście chciałybyście zobaczyć jak wyglądał kościół pod koniec XIX wieku:

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/RuinyKosciolaWTrzesaczu02.jpg

  OdpowiedzUsuń